Utworzono dnia 29.01.2023, 15:29

W miesiącach listopad grudzień odbyły się cztery wycieczki tematyczne - historyczne. Dwie do Sandomierza-Pacanowa-Ujazdowa, jedna do Masłomęcza-Zamościa oraz jedna na Litwę – do Wilna i Pikieliszek. W sumie we wszystkich wyjazdach uczestniczyła młodzież szkolna z klas I-VIII w liczbie 173.

A/   Wycieczka do Sandomierza –Pacanowa –Ujazdu -Opatów ( 93 dzieci ) odbyła się w dniach 29 i 30 listopada. Jej celem było zwiedzanie Europejskiego centrum bajki, wraz z udziałem w warsztatach tematycznych dotyczących postaci z bajek i legend od Bałtyku aż do Tatr. Dzieci poznały postacie najpopularniejszych bajek i legend uczestnicząc w interaktywnym projekcie „Akademia bajki”. Zwiedziły przy tym ruiny zamku Krzyżtopór, starówkę w Opatowie i Sandomierzu. Miały okazję obserwować zmiany terenu geograficznego oraz poznać ciekawe miejsca województwa świętokrzyskiego. Poznawały sztukę i kulturę Polską.

B/   Wycieczka historyczna do Masłomęcza i Zamościa ( 40 dzieci ) odbyła się 23 listopada. Jej celem było poznanie osady Gotów, zapoznanie z historią Zamościa. Dzieci poznały funkcjonowanie grodziska przed powstaniem Państwa Polskiego, warunki życia, narzędzia pracy ówczesnych ludzi. Odbyli wędrówki szlakami ludów pierwotnych. Poznały historię, legendy, budownictwo związane z zamojską starówką. Zwiedzieli tamtejsze ZOO połączone z lekcją przyrody poprowadzoną przez pracownika ogrodu zoologicznego. Dzięki temu  wzbogacili swoją wiedzę o początkach państwa polskiego oraz miejscach dziedzictwa europejskiego, poznali zwierzęta objęte ochroną zagrożone wyginieciem.

C/   Wycieczka na Litwę do Wilna i Pikieliszek ( 40 osób – uczniowie wraz z rodzicami ) była nagrodą za wyniki osiągnięte w nauce, w roku szkolnym 2021/22 ( średnia ocen pow. 4,90 ) oraz aktywną pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Odbyła się ona w dniach 14-17 grudnia. Uczestnicy zwiedzili pierwszą stolicę Litwy – Troki, Wilno,  - poznali historię, zabytki. Odwiedzili Polską Szkołę im. Joachima Lelewela w Wilnie oraz nawiązali kontakty z uczniami tamtejszej szkoły.