AKTYWNE PRZERWY

Utworzono dnia 29.01.2023, 18:44

Zadaniem aktywnych przerw jest pobudzenie organizmu do myślenia poprze ruch. Aktywowanie układu nerwowego który ma wpływy na funkcjonowanie naszego organizmu.  A jak wiemy ciężko jest to nam zrealizować siedząc w ławkach często w zgarbionej pozycji czy podpierając ściany na przerwach. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić aktywne przerwy. Dzieci, szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Dla niektórych z nich usiedzenie w ławce przez 45 minut jest wielkim wyzwaniem. Zaczynają się kręcić, szukają powodu do wyjścia, usilnie manipulują przyborami szkolnymi. Wszystko to dzieje się, by zaspokoić naturalną potrzebę ruchu. Aktywne Przerwy pomagają w zwalczaniu zmęczenia pomiędzy lekcjami, pobudzają nasz układ nerwowy, układ krążenia i oddychania. Zmiana aktywności z siedzenia, patrzenia i słuchania na ruch, powoduje, że odpoczywa wzrok i słuch, które są szczególnie obciążone w trakcie lekcji. Wprowadzanie ćwiczeń pomiędzy zajęciami o także nauka dobrych praktyk i nawyków, które zostaną z dziećmi. W trakcie pracy umysłowej warto robić sobie przerwy na ruch. W ten sposób zostaje też zaspokojona potrzeba ruchu. Celem jest również wpływ na emocje które towarzyszą dzieciom podczas zajęć aktywnych. Wywierają wśród nich radość dając energie na cały dzień i kolejne lekcje, które wymagają od nich skupienia i racjonalnego myślenia. Uczniowie muszą przestrzegać określonych zasad zachowania uczą się tolerancji i kultury w rywalizacji. Integrują się ze sobą nie dzieląc na pod grupy. Do realizacji celu zakupiono specjalny stół do piłki nożnej – „Subsoccer”. Subsoccer to najnowsza gra w piłce nożnej która jest przeznaczona dla 2 osób. Subsoccer jest grą szybką, techniczną która daje dużo zabawy. Dobra technika i szybka reakcja to podstawa zwycięstwa.. Docelowo planowany jest jeszcze zakup drugiego stołu ( zależny od pozyskania nowych środków ). Zajęcia z aktywnych przerw były prowadzone na korytarzach (piłkarzyki, subsoccer, gry planszowe, szachy) na sali gimnastycznej( konkurs rzutów osobistych, konkurs rzutów karnych, zbijak drużynowy, inne gry i zabawy.) na placach zabaw ( skakanki )

W zajęciach brało udział około 200 chętnych uczniów w różnych odstępach czasowych.

Zajęcia odbywały się w wtorki środy czwartki i piątki w wyznaczonych godzinach dostępnych dla wszystkich uczniów w szkole.